Kašľať na odpočúvanie

Autor: Martin Husovec | 24.3.2011 o 10:32 | (upravené 24.3.2011 o 11:40) Karma článku: 5,36 | Prečítané:  1335x

Trápi Vás použitie dôkazu získaného odpočúvaním v inom trestnom konaní? Prečo? Aj tak Vás všetkých "odpočúvajú". Všetci operátori a poskytovatelia pripojenia na internet o Vás aj v tejto chvíli ukladajú informácie o tom kedy a s kým telefonujete, kde sa nachádzate, komu a odkiaľ ste posielali email, či SMS, aký telefón alebo službu ste použili a tak ďalej. Tieto údaje umožňujú až s 90 % určitosťou predpovedať napríklad to kde sa budete zajtra nachádzať o takomto čase, a tiež to kto sú Vaši priatelia a známi. Zdá sa Vám to ako sci-fi? Nie je - to je § 59a ods. 6 a 7 zákona o elektronických komunikáciách.

Desiatky údajov o Vás takto povinne ukladajú 6 až 12 mesiacov. Polícia ich na základe nevedomosti malých poskytovateľov zneužíva dokonca aj na odhaľovanie priestupkov, hoci ich zber bol určený len na stíhanie trestných činov ako je terorizmus (§ 59a ZEK) a prístup k nim mal byť podmienený súhlasom sudcu (pozri § 116 TP). Je však zrejmé, že v roku 2009 u nás nestíhali viac ako 5200 teroristov (štatistické údaje). Narozdiel od odpočúvania o Vás teda zbierajú údaje bez ohľadu na to či ste obvinený z nejakého trestného činu. Orgány činné v trestnom konaní sa tak môžu potom pozrieť spätne do Vášho súkromia. Každý z Vás je a priori považovaný za podozrivého. Ide teda o plošný monitoring správania všetkých z Vás. O trójskeho koňa Vášho súkromia.

Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, nie ste sami. Súhlasili by s Vami už tri euróspke ústavné súdy (Nemecký, Bulharský a Rumunský).

Generálnu prokuratúru SR to však netrápi. Netrápi to ani niektorých poslancov, ktorých sme oslovili. Kancelária predsedu NRSR nám odkázala, že zákon treba rešpektovať pokiaľ sa "nevyjadrí" Ústavný súd SR. To by sa ho najprv trebalo "opýtať" však? Ak to trápi Vás napíšte svojim poslancom. Teraz.

Autor je členom občianskeho združenia European Information Society Institute, ktoré sa snaží dosiahnuť preskúmanie § 59a ods. 6 a 7 pred Ústavným súdom SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?