SOZA nemôže dať nikomu pokutu

Autor: Martin Husovec | 16.6.2011 o 9:57 | (upravené 9.2.2015 o 22:49) Karma článku: 12,73 | Prečítané:  96852x

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) nemôže uložiť nikomu žiadnu pokutu. Pokutu ukladá len orgán verejnej moci, ktorým SOZA nie je. SOZA je naopak "obyčajné" občianske združenie, ktoré získalo povolenie Ministerstva kultúry SR na kolektívne spravovanie niektorých majetkových práv niektorých autorov. Toto oprávnenie ju nesplnomocňuje na akékoľvek ukladanie pokút, čo je logické, pretože to môže urobiť len zákon, t.j. náš Autorský zákon. Ten samozrejme nič podobné neumožňuje (ostatne inak by bol unikátny široko ďaleko).

Alebo inak. Predstavte si, že by som vám zajtra zaklopal na dvere a v mene nášho občianskeho združenia EISI vám uložil pokutu za to, že ste povedzme oklamali spotrebiteľa vo vašom elektronickom obchode. Prípadne si predstavte, že by vám váš sused svojpomocne uložil pokutu za to, že ste rušili nočný kľud či chodili po jeho záhrade. Akúkoľvek pokutu vám môže uložiť len orgán verejnej moci, ktorý takto vykonáva verejnú moc, pričom mu to bezvýnimočne musí odobriť (umožniť) zákon. Je to výraz najdôležitejšieho princípu v právnom štáte a síce, že "štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon" (čl. 2(2) Ústavy). Fyzická alebo právnická osoba, ktorá nevykonáva verejnú moc vám v zásade nemôže vnútiť niečo s čím nesúhlasite, a to aj keď má voči vám na určité správanie právo (napr. ak vám niekto neuhradil faktúru nemôžete mu predsa prísť "exekvovať" majetok). V zásade sa teda je nutné obrátiť vždy na súd aby vás ten "prinútil" toto právo rešpektovať.

Ak sa vrátim k združeniu SOZA. To čo v skutočnosti požaduje je "prezlečený" návrh mimosúdnej dohody (tzv. dohody o urovnaní podľa § 585 Občianskeho zákonníka) a usiluje sa o dohodu vo vzťahu k škode, resp. bezdôvodnom obohateniu, ktoré ste prípadne danému autorovi spôsobili neuhradením príslušnej odmeny (ak za to odmena podľa Autorského zákona vôbec prísluší - inak sa bezdôvodne obohacuje SOZA). Samozrejme nazývať to pokutou je nesprávne a neetické. Návrh mimosúdnej dohody a pokuta znejú diametrálne odlišne a očakáva sa, že sa k nim aj diametrálne odlišne postavíte. Ostatne, spýtajte sa SOZA (dnes o 11.00) ako si plánuje svoje "pokuty" vynútiť.

Ak máte problém so zneužívaním autorských práv prosím napíšte nám sem.

Update 1

SOZA odmietla zverejniť a následne odpovedať v dnešnej "verejnej diskusi" na túto celkovo 3x krát položenú  otázku: "Prečo užívateľou klamavo žiadate o zaplatenie pokuty, keď žiadnu pokutu v skutočnosti nemôžete uložiť?" (11.00, 11.40, 12.20); A priori nemám nič voči kolektívnym správcom ale domnievam sa, že z mojej strany nejde o akési slovíčkárčenie. Takéto konanie môže byť nekalou obchodnou praktikou (§ 7 zákona o ochrane spotrebiteľa) napr. vo forme tzv. klamlivého konania (§ 8 zákona) keďže "môže zapríčiniť, že spotrebiteľ urobí rozhodnutie o obchodnej transakcii, ktoré by inak neurobil, pretože obsahuje nesprávne informácie", nekalosúťažným konaním (§ 44 Obchodného zákonníka) či porušením samotného Autorského zákona (§ 81 AZ, prvá veta); Od hlbšej analýzy odhliadam.

Update 2

​Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách a nekalých obchodných praktík predávajúcich hodnotí každé konanie, ktorým si obchodná spoločnosť (podnikateľ) pri vymáhaní pohľadávok osvojuje právomoci orgánu verejnej moci alebo ním poverenej osoby, ako zákonom zakázanú agresívnu nekalú obchodnú praktiku, ktorá zakladá vymáhanie pohľadávok v rozpore so zákonom. (Viac tu)

Odpovede na otázky:

Mám prevádzku, v ktorej hrá celý deň rádio. Musím platiť licenčnú odmenu SOZA? (klik).

Ako ušetriť na autorských poplatkoch?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?