Prečo by ste aj Vy mali podporiť folklóristov

Autor: Martin Husovec | 2.4.2015 o 14:31 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  1752x

Folklóristi tento týždeň spustili petíciu za to, aby budúci Autorský zákon (NAutZ) odbremenil ľudovú tvorbu od rôznych povinností voči SOZA. Tu sú dôvody prečo ich petíciu podporujem a prečo by ste ju mali podporiť aj Vy.

1. Folklór patrí všetkým

Je odvekým princípom autorského práva, že práva tvorcov po istom čase vypršia a diela sa tak automaticky uvoľnia pre spoločnosť. Každý ich tak môže používať, zlepšovať a zveľaďovať. Aj preto dokáže kultúra osloviť generácie. Akékoľvek zaťažovanie voľných diel obmedzuje disponovanie s našim kultúrnym dedičstvom. Hádže mu polená pod nohy, znemožňuje rozvíjať sa a osloviť aj naše deti.

2. Oznamovanie predražuje používanie folklóru

Ak folklóristi musia nahlasovať používanie diel našich predkov, bez ohľadu na to či sú alebo nie sú ešte chránené, stojí to peniaze. Folklóristi dnes musia vypisovať siahodlhé playlisty všetkých piesní, ktoré majú byť použité na podujatí. Keďže mnoho playlistov nemožno vôbec pripraviť (napr. z časových a organizačných dôvodov) alebo je ich vyhotovenie príliš nákladné, folklóristi často radšej zaplatia „paušál” SOZA „aby mali pokoj“. Platia za to čo je zadarmo. Takáto povinnosť popiera zmysel časovej limitácie práv autorov. Do budúcna to má takto ostať. SOZA totiž nesúhlasila s pôvodným návrhom Ministerstva kultúry SR (§ 168 NAutZ), ktorý to chcel riešiť. Ministerstvo sa nateraz podvolilo.

3. SOZA chce od folklóristov čo nedokáže sama

SOZA tvrdí, že folklóristi by mali nahlasovať všetky diela, pretože oni ako umelci nedokážu rozlíšiť či sú alebo nie sú chránené. Operuje tým, že tu existuje niekoľko spracovaní, ktoré vyzerajú ako ľudové, no stále k ním trvajú práva (značka: Páslo dievča pávy). Chce preto od nich aby poriadne vždy opísali v akom spracovaní používajú aké diela. Pravdou je, že ani SOZA sama nevie aké presne všetky diela v akej podobe vlastne „zastupuje“. Aj keby na podujatí sedel sám jej pán riaditeľ, nedokázal by o nič lepšie ako samotní folklóristi rozlíšiť v akom spracovaní sa dielo používa. Navyše, je smutné, že hoci SOZA si môže od používateľov vyžadovať podrobné playlisty, ona sama je od analogickej povinnosti - povedať vždy koho presne pri akej piesni zastupuje - oslobodená (§ 180 ods. 1 NAutZ).

Podporte preto aj Vy folklóristov v ich snahe odbremeniť folklór. Podpíšte ich petíciu ešte dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?